Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Bezpieczeństwo informacyjne, studia niestacjonarne I stopnia

Szczegóły
Kod UPH-W4-BI-NL
Jednostka organizacyjna Wydział Nauk Społecznych
Kierunek studiów Bezpieczeństwo informacyjne
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Czas trwania 3 lata
Adres komisji rekrutacyjnej Centralny Punkt Obsługi Kandydata, ul. Żytnia 39 (wejście główne od ul. Popiełuszki 9), pok. 0.69
Godziny otwarcia sekretariatu informacje na stronie głównej programu IRK
Wymagany dokument
  • Matury
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Opis kierunku

Studia na kierunku bezpieczeństwo informacyjne adresowane są do maturzystów i innych  osób, które chcą w przyszłości pracować na stanowiskach specjalistycznych i eksperckich w obszarze związanym z wieloaspektowo rozumianym zarządzaniem bezpieczeństwem informacyjnym obejmującym, m.in.: zapewnianie bezpieczeństwa tajemnic i informacji prawnie chronionych, przeciwdziałanie zagrożeniom dla bezpieczeństwa informacyjnego i bezpieczeństwa informacji w tym także zwalczanie  przestępczości informacyjnej i dezinformacji, organizowaniem  sprawnego dostępu do dobrych  jakościowo informacji, bezpiecznym archiwizowaniem informacji. Ponieważ coraz więcej informacji ma formę elektroniczną kierunek bezpieczeństwo informacyjne  jest  atrakcyjny także  dla osób chcących zdobywać wiedzę i umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz przeciwdziałania zagrożeniom informacyjnym w sieci.
Celem kształcenia na kierunku bezpieczeństwo informacyjne jest wyposażenie studentów  w  wiedzę i umiejętności z zakresu:  zawiadywania  procesami  i systemami  bezpiecznego przetwarzania, gromadzenia i przechowywania informacji w instytucjach administracji publicznej, podmiotach gospodarczych oraz instytucjach bezpieczeństwa państwa, doskonalenia rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz przeciwdziałania różnym formom przestępczości informacyjnej i dezinformacji.
Studenci  zdobędą  również specjalistyczne umiejętności  w zakresie samodzielnego wdrażania i ulepszania systemów zarządzania bezpieczeństwem informacyjnym  w instytucjach administracji publicznej, podmiotach gospodarczych czy instytucjach sektora bezpieczeństwa państwa. Ponadto nabędą wiedzę niezbędną do efektywnego zarządzania ryzykiem informacyjnym.
Bezpieczeństwo informacyjne to kierunek  interdyscyplinarny oferujący wiedzę z wielu przedmiotów  z obszaru nauk o bezpieczeństwie, nauk o komunikacji społecznej i mediach,  nauk o polityce i administracji,  nauk o zarządzaniu i jakości, nauk prawnych oraz informatyki. Jest ona przekazywana w takim zakresie i  formach, które odpowiadają współczesnym  zapotrzebowaniom  e-państwa, e-gospodarki,  e-administracji,  czy ,,inteligentnych miast”. Proponowane  moduły kształcenia pozwalają na ukształtowanie sylwetki absolwenta przekonanego o strategicznym znaczeniu informacji oraz mającego wysokie parametry jakości i bezpieczeństwa zasobów informacyjnych,  tak w  działalności indywidualnej,  jak i  strukturalnej dotyczącej złożonych systemów organizacyjnych i instytucjonalnych, gotowego do podjęcia pracy zawodowej oraz  rozwijania dalszej kariery naukowej.
Studia na kierunku bezpieczeństwo informacyjne  stwarzają  studentom warunki  zarówno do ogólnego rozwoju intelektualnego, jak i kształtowania specjalistycznej wiedzy oraz   umiejętności przydatnych w  sferze kształtowania bezpieczeństwa informacyjnego na potrzeby przyszłych pracodawców i kontrahentów. Fakt, że żyjemy w społeczeństwie informacyjnym  oraz ciągle wzrasta  ranga i potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w sferze informacyjnej różnych publicznych i prywatnych podmiotów powoduje, że systematycznie zwiększa się  zapotrzebowanie na fachowców posiadających wszechstronne (nie tylko techniczne)   kompetencje zawodowe związane z bezpiecznym funkcjonowaniem w infosferze.
Bezpieczeństwo informacyjne to kierunek perspektywiczny także dlatego, że jego absolwent posiada następujące umiejętności i kompetencje społeczne:

  • jest w stanie  analizować  i rozwiązywać problemy związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstw  i  urzędów administracji publicznej, jak również instytucji sektora bezpieczeństwa państwa w infosferze,
  • dysponuje umiejętnościami związanymi z myśleniem strategicznym, kreatywnym i przedsiębiorczym działaniem w środowisku informacyjnym,
  • potrafi tworzyć i opiniować  projekty systemów wytwarzania i obiegu informacji oraz jej archiwizacji,
  • potrafi przygotowywać analizy  dotyczące  problemów  wiążących  się z zabezpieczeniem systemów zbiorów danych w przedsiębiorstwie, urzędzie administracji publicznej oraz instytucji bezpieczeństwa państwa,
  • jest w stanie efektywnie kształtować opinię publiczną oraz organizować  komunikację strategiczną i kryzysową przy  wykorzystaniu mediów tradycyjnych oraz cyfrowych,
  • dysponuje  umiejętnościami językowymi i komunikacyjnymi, związanymi z posługiwaniem się terminologią z zakresu  bezpieczeństwa  informacyjnego  oraz systemów bezpieczeństwa informacji i językiem obcym.
  • potrafi określić sposoby  zdobywania  wiedzy dotyczącej praktycznych problemów  funkcjonowania systemów bezpieczeństwa informacyjnego, systemów bezpieczeństwa informacji a także  postępowania w sytuacjach dotyczących  bezpieczeństwa pojedynczych informacji czy dokumentów,
  • potrafi zaproponować rozwiązania  problemów związanych z zapobieganiem i zwalczaniem zagrożeń dla bezpieczeństwa informacyjnego  w procesie kształtowania polityk bezpieczeństwa informacyjnego i bezpieczeństwa informacji  instytucji publicznych i firm prywatnych.

Absolwent  kierunku jest przygotowany do pracy w jednostkach organizacyjnych administracji publicznej, instytucjach bezpieczeństwa państwa oraz w publicznych i prywatnych podmiotach gospodarczych na stanowiskach związanych z zarządzaniem informacją oraz zapewnianiem jej właściwego i bezpiecznego tworzenia, gromadzenia, przetwarzania i wykorzystywania w każdej postaci. W związku z rozwojem systemów pozyskiwania, przetwarzania oraz gromadzenia informacji, systematycznie rośnie popyt na  specjalistów z zakresu ich bezpieczeństwa zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Absolwenci  kierunku bezpieczeństwo informacyjne mogą zatem  liczyć na  zatrudnienie, m.in. w komórkach organizacyjnych publicznych i prywatnych podmiotów zajmujących się: zarządzaniem informacją, dystrybucją informacji, ochroną danych osobowych, projektowaniem systemów bezpieczeństwa, ochroną tajemnic informacyjnych i innych informacji prawnie chronionych, a także  szkoleniem w obszarach związanych z bezpieczeństwem informacyjnym.
OFEROWANE MODUŁY:
Moduł fakultatywny 1 – bezpieczeństwo informacyjne w administracji publicznej,
Moduł fakultatywny 2 – bezpieczeństwo informacyjne w przedsiębiorstwie.

Uczelnia zastrzega sobie prawo do nieuruchomienia kierunku lub modułu w przypadku zbyt małej liczby chętnych.

 


Podstawa rekrutacji

Ostateczna liczba punktów jaką otrzyma kandydat, liczona jest jako suma punktów z dwóch przedmiotów spośród: fizyka, geografia, historia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

Przedmioty, które mają być brane pod uwagę przy obliczaniu punktów wskazuje kandydat w momencie rejestracji w systemie IRK.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z nową maturą (od 2005 do 2024 r.)

Podstawą kwalifikacji są wyniki z części  pisemnej egzaminu maturalnego przeliczone na punkty w następujący sposób:

  •     liczba punktów procentowych uzyskanych z przedmiotu na poziomie  podstawowym, według zasady 1%=0,5 pkt, albo liczba punktów uzyskanych z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, według zasady 1%=1 pkt.

W związku z powyższym kandydat może uzyskać do 100 punktów z jednego przedmiotu.
Zapis "zwolniony" na świadectwie maturalnym uzyskany w części zewnętrznej egzaminu jest równoznaczny z uzyskaniem przez kandydata maksymalnej liczby punktów.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów ze starą maturą

Podstawą kwalifikacji są oceny z egzaminu dojrzałości (część pisemna albo część ustna) przeliczone na punkty zgodnie z zasadą:
   6,0 – 100 pkt
   5,0 – 90 pkt
   4,0 – 70 pkt
   3,0 – 50 pkt
   2,0 – 30 pkt
Ostateczny wynik z danego przedmiotu obliczany jest wg zasady wynik x 0,8.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą zagraniczną

Komisja rekrutacyjna, po złożeniu przez kandydata wymaganych dokumentów, dokonuje przeliczenia punktów/wyników.
Podstawą rekrutacji są przedmioty maturalne na poziomie odpowiadającym poziomowi podstawowemu albo rozszerzonemu na egzaminie maturalnym. W przypadku braku możliwości zdawania przez kandydata przedmiotu maturalnego wymaganego w procesie rekrutacji, komisja rekrutacyjna może uwzględnić wynik z innego równoważnego przedmiotu maturalnego zdawanego przez kandydata.
W przypadku, jeśli kandydat posiada wynik bez określenia poziomu zdanego egzaminu, wynik ten zostanie przeliczony wg zasady wynik x 0,8.
Sposób przeliczania wyników uzyskanych na maturze przez kandydata oraz ustalania na ich podstawie końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego, decydującego o miejscu kandydata na liście rankingowej, dostosowany jest do systemu oceniania i obliczania wyników kandydatów, którzy zdali egzamin maturalny w Polsce.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą międzynarodową (IB)

Komisja rekrutacyjna, po złożeniu przez kandydata wymaganych dokumentów, dokonuje przeliczenia punktów/wyników z wybranego przedmiotu objętego egzaminem maturalnym, indywidualnie dla każdego kandydata, w następujący sposób:
 Egzamin IB /   Egzamin maturalny (nowa matura)
     7 pkt         –    100 %
     6 pkt         –      90 %
     5 pkt         –      75 %
     4 pkt         –      60 %
     3 pkt         –      45 %
     2 pkt         –      30 %
Wynik z danego przedmiotu zdawanego na poziomie HL (higher level) jest traktowany jako wynik na poziomie rozszerzonym, natomiast wynik z danego przedmiotu zdawanego na poziomie SL (standard level) jest traktowany jako wynik na poziomie podstawowym.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą europejską (EB)

Komisja rekrutacyjna, po złożeniu przez kandydata wymaganych dokumentów, dokonuje przeliczenia punktów/wyników z wybranego przedmiotu objętego egzaminem maturalnym, indywidualnie dla każdego kandydata, w następujący sposób:
 Egzamin EB /  Egzamin maturalny (nowa matura)
     9,00 - 10,00      –    100 %
     8,00 -   8,99      –      90 %
     7,50 -   7,99      –      75 %
     7,00 -   7,49      –      60 %
     6,00 -   6,99      –      45 %
     5,00 -   5,99      –      30 %
Wynik z matury EB - końcowy z danego przedmiotu realizowanego w zakresie 4-5 godzin tygodniowo traktowany jest jako poziom rozszerzony, a wynik końcowy z przedmiotu realizowanego w zakresie 2-3 godzin tygodniowo traktowany jest jako poziom podstawowy. Pod uwagę brane będą jedynie wyniki z przedmiotów, które uwzględniają ocenę z egzaminu maturalnego.

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Dotyczy laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego:

  • Olimpiady Fizycznej,
  • Olimpiady Geograficznaej
  • Olimpiady Historycznej,
  • Olimpiady Informatycznej,
  • Olimpiady Języka Angielskiego,
  • Olimpiady Języka Niemieckiego,
  • Olimpiady Matematycznej,
  • Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności,
  • Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym,
  • Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym,
  • Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej
  • Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej Gwiezdny Krąg".

Miejsce ogłoszenia wyników

Wyniki rekrutacji będą dostępne w systemie IRK, na koncie każdego zarejestrowanego kandydata.

Wymagane dokumenty

Wykaz wymaganych dokumentów można pobrać tutaj.

Kandydat zobowiązany jest do złożenia w wyznaczonym terminie kompletu wymaganych dokumentów. Niespełnienie tego warunku oznacza rezygnację z ubiegania się o przyjęcie na studia. Dokumenty przyjmowane są w Centralnym Punkcie Obsługi Kandydata przy ul. Żytniej 39, w terminach określonych na stronie startowej programu IRK.

Dodatkowe informacje

Studia niestacjonarne są płatne.