Code | UPH-WR-ROL-SU |
---|---|
Organizational unit | Wydział Nauk Rolniczych |
Field of studies | Rolnictwo |
Form of studies | Full-time |
Level of education | Second cycle |
Educational profile | academic |
Duration | 1,5 roku |
Required document | |
Ask a question |
Opis
Absolwent kierunku rolnictwo II stopnia jest specjalistą w zakresie technologii produkcji rolniczej, zwłaszcza roślinnej. Ma poszerzoną wiedzę odnośnie gospodarowania w różnych systemach rolnictwa. Posiada wiedzę z zakresu integrowanych metod ochrony roślin, właściwości odmian roślin uprawnych, roli postępu biologicznego w praktyce rolniczej, a także korzyści wynikających z zastosowania systemów telematycznych w zarządzaniu gospodarstwem. Posiada praktyczne przygotowanie do podjęcia pracy w administracji związanej z rolnictwem, ośrodkach doradztwa rolniczego, przedsiębiorstwach branży rolniczej i okołorolniczej, a także do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Potrafi posługiwać się technikami badawczymi, umiejętnie przeprowadzać badania naukowe i właściwie interpretować wyniki. Jest przygotowany do pracy w instytucjach naukowych, wyższych uczelniach i instytutach rolniczych. Absolwent kierunku rolnictwo II stopnia posługuje się specjalistycznym językiem obcym i jest przygotowany do podjęcia kształcenia w szkołach doktorskich.
Kierunek rolnictwo II stopnia oferuje kształcenie w trzech modułach wybieralnych:
· z zakresu agrobiznesu;
· z zakresu agronomii;
· z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego.
Absolwent, który zrealizował moduł wybieralny z zakresu agrobiznesu jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach zaopatrujących rolnictwo, świadczących usługi w zakresie doradztwa rolniczego, agencjach i urzędach administracji publicznej obsługujących sektor rolniczy. Posiada umiejętność łączenia wiedzy z zakresu produkcji rolniczej z wiedzą z zakresu prognozowania i zarządzania w rolnictwie, gospodarki nieruchomościami czy agroconsultingu.
Absolwent, który zrealizował moduł wybieralny z zakresu agronomii ma pogłębioną wiedzę z zakresu technologii przetwórstwa surowców roślinnych, gospodarki ziemią, technologii uprawy roślin alternatywnych czy zielarskich. Potrafi podejmować działania w kierunku optymalizacji procesów produkcyjnych, poprawy efektywności i wydajności produkcji rolniczej. Absolwent wykazuje się znajomością problemów ekologicznych i przygotowaniem do pracy w specjalistycznych gospodarstwach rolnych. Potrafi działać kreatywnie i podejmować trafne decyzje, w sferze rozwoju obszarów wiejskich.
Absolwent, który zrealizował moduł wybieralny z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego ma pogłębioną wiedzę w obszarze prowadzenie działalności gospodarczej a na obszarach objętych ochroną prawną, a także w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Potrafi analizować i modelować procesy środowiskowe, ocenić skutki oddziaływań działalności rolniczej na środowisko przyrodnicze, a także posiada umiejętności w doborze metod pozwalających rozwiązywać problemy środowiskowe.
Uczelnia zastrzega sobie prawo do nieuruchomienia kierunku lub modułu w przypadku zbyt małej liczby chętnych.
Zasady kwalifikacji
O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunek rolnictwo może ubiegać się osoba, która posiada tytuł inżyniera lub magistra inżyniera.
Podstawą rekrutacji jest:
- ocena z dyplomu - dla absolwentów tych samych lub pokrewnych kierunków;
albo
- rozmowa kwalifikacyjna obejmująca zakres przedmiotów kierunkowych właściwych dla studiów pierwszego stopnia kierunku rolnictwo - w przypadku kandydatów posiadających dyplom ukończenia studiów na innych kierunkach.
W postępowaniu kwalifikacyjnym stosuje się następującą skalę ocen: bardzo dobra, dobra plus, dobra, dostateczna plus, dostateczna, niedostateczna.
Kandydat, który otrzymał ocenę niedostateczną z rozmowy kwalifikacyjnej nie może zostać przyjęty na studia.
Osoby, które z tytułu ukończonych studiów mają wątpliwości co do zasad rekrutacji którymi będą objęte, proszone są o kontakt z DziałemOrganizacji Studiów, tel. 25/643 19 21, 643 19 24.
Miejsce ogłoszenia wyników
Wyniki rekrutacji będą dostępne w systemie IRK, na koncie każdego zarejestrowanego kandydata.
Wymagane dokumenty
Kandydat po dokonaniu rejestracji w systemie IRK zobowiązany jest do złożenia, w formie papierowej, kompletu wymaganych dokumentów.
Niespełnienie tego warunku oznacza rezygnację z ubiegania się o przyjęcie na studia - mimo, iż kandydat dokonał ważnej rejestracji i wniósł wymaganą opłatę rekrutacyjną.
Dokumenty przyjmowane są w siedzibie komisji rekrutacyjnej, w terminach określonych na stronie startowej programu IRK.
Wykaz wymaganych dokumentów na stronie startowej progrmu IRK.
Dodatkowe informacje
PRZYKŁADOWE ZAGADNIENIA NA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ:
-
Technologie i wymagania agrotechniczne roślin rolniczych.
-
Choroby wirusowe i bakteryjne roślin uprawnych – zapobieganie i zwalczanie.
-
Szkodniki roślin uprawnych – zapobieganie i zwalczanie.
-
Ważniejsze symbiozy w ekosystemach rolniczych.
-
Gospodarcze znaczenie użytków zielonych.
-
Potrzeby wodne poszczególnych grup roślin uprawnych.
-
Szkodliwe dla rolnictwa zjawiska pogodowe.
-
Czynniki produkcji w rolnictwie.
-
Koszty i nakłady w produkcji rolniczej.
-
Przydatność gleb do produkcji rolniczej.
-
Kryteria określania potrzeb nawozowych roślin.
-
Nowoczesne techniki stosowane w rolnictwie.
-
Rośliny uprawiane na cele energetyczne.
-
Zagospodarowanie odpadów pochodzących z rolnictwa.
-
Dywersyfikacja w rolnictwie.